Rękodzieło

Zajęcia bibułkarstwa

Zapoznanie z tradycją bibułkarstwa, przedstawienie zastosowania wyrobów bibułkowych w “dawnych czasach”, pokaz wytwarzania kwiatów. Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Inspirację stanowiła beskidzka przyroda. Ozdoby odwzorowywały głównie występujące w naturze kwiaty: maki, stokrotki, chabry, niezapominajki, dzwonki.

Wytwarzanie “eko-zabawek z siana”

Zabawki z siana to wyroby ekologiczne, naturalne, które „pachną jak się je przyniesie do domu”. Powstają poprzez odpowiednie skręcenie i zawiązanie ususzonego siana. Dzieło wykańczają oczy z nasion, grochu, kukurydzy czy fasoli, kokardki, kwiatki itd.

Ptaszki i zabawki stryszawskie

Zapoznanie z historią wytwarzania tradycyjnych ptaszków i innych zabawek drewnianych w najstarszym żywiecko-suskim okręgu zabawkarskim w Polsce. Prezentacja regionalnej twórczości ludowej, połączona z poznawaniem wielu gatunków ptaków. Pokaz rzeźbienia ptaszków z drewna oraz własnoręczne dekorowanie figurek.

Malowanie na szkle

Malarstwo na szkle odgrywało ważną rolę w kulturze ludowej regionu. Pod sufitem białej izby w ludowej chałupie, zawsze wisiał rząd obrazów na szkle malowanych. Tematem zajęć jest poznanie tradycji malarstwa na szkle oraz nabycie praktycznej umiejętności malowania, z zachowaniem tradycyjnych reguł powstawania takiego obrazu.

Zajęcia garncarstwa

Zajęcia garncarstwa łączą w sobie poznawanie zanikającego zawodu oraz możliwość własnoręcznego wykonania oryginalnej w swej niepowtarzalności pamiątki z pobytu. A wszystko to w formie zabawy i okazji do “taplania się w błocie”…
Dzieci wykonują naczynia na kole garncarskim, jak również ręcznie figurki zwierząt i postaci ludzkich i co tylko podpowie wyobraźnia.